Spremembe pri odstranjevanju vozil

DARS s 1. aprilom uveljavlja spremenjen in dopolnjen sistem odstranjevanja vozil nad 3,5 tone največje dovoljene mase z avtocest in hitrih cest, pomoči na cesti in dela z avtodvigali. Sistem je usklajen z določili Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o cestah ki je začel veljati v začetku lanskega marca, spremembe pa so povezane predvsem zagotavljanju prevoznosti avtocest in hitrih cest ter omogočanju čim bolj varnega in pretočnega prometa. Poleg tega pri državni avtocestni navajajo, da je končni cilj  izboljšati procese oz. postopke odstranitve ovir z naših avtocest in hitrih cest, s ciljem skrajševanja časa od nastanka ovire do njene odstranitve.

Odstranjevanje pokvarjenih in poškodovanih vozil nad 3,5 tone skupne dovoljene mase sicer že vrsto let predstavlja problematiko za prevoznike, ki jih doleti okvara ali nezgoda na avtocesti. DARS je že v letu 2016 objavil prvi javni poziv za izbor pogodbenih izvajalcev odstranjevanja ovir z avtocest in hitrih cest, pomoči na cestah in dela z avtodvigali. Decembra 2016 so bile sklenjene pogodbe na petih sklopih po območjih posameznih nadzornih centrov prometa in stanje se je z uveljavitvijo sistemskih odvozov izboljšalo.

Marca lani je začel veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o cestah, ki je družbi DARS naložil izvedbo razpisa in določitev pogodbenih izvajalcev odstranjevanja ovir z avtocest in hitrih cest, pomoči na cesti in dela z avtodvigali. Zaradi uskladitve z zakonskimi določili je DARS v začetku avgusta 2018 ponovil javni poziv in ga uspešno zaključil s sklenitvijo novih pogodb z izvajalci odstranjevanja ovir z avtocest in hitrih cest. Pogodbe začnejo veljati z letošnjim prvim aprilom, skladno z njihovo vsebino pa se bo odstranjevanje ovir z avtocest in hitrih cest, pomoč na cesti in delo z avtodvigali izvajalo na devetih sklopih, glede na območje avtocestne baze; na vsakem sklopu sta izbrana po dva pogodbena izvajalca. Operativni skrbniki so vodje avtocestnih baz, kršenje pogodbenih določil na strani izvajalcev storitev odstranjevanja bo sankcionirano.  Uveden bo nadzor nad sistemom in sankcioniranje kršiteljev, ki ga bosta izvajala policija in služba za cestninski nadzor DARS.

Delite to objavo

Dostavnice
Naslov najboljšega gre v Postojno

Dijaki iz 12 slovenskih srednjih šol, ki izobražujejo bodoče avtoserviserje, so se tudi letos pomerili za naslov Mladi mehanik Slovenije 2024. Naslov je osvojil Tobija